Omega Seamaster 300M- Încă cel mai bun Diver și în 2026

Omega Seamaster 300M, un Diver de lux cu design remarcabil, mecanism precis și un raport calitate-preț excelent

Daniel Razvan
24 Min Read

 Primul lucru la care te gândești când auzi Omega, probabil este SpeedMaster, sau Moonwatch.  Asta pentru o secundă, pentru că în secunda următoare probabil îți vine în minte Bond, James Bond. 

O dată pentru că Speedmaster a fost primul ceas care a fost purtat de un astronaut pe lună, iar a doua pentru că departamentul de Marketing de la Omega au știut să își promoveze ceasurile bine, în special Omega Seamaster, care de prin anii 90 a fost ceasul oficial al personajului James Bond pe parcursul multor filme. Și probabil o sa mai fie și în viitor. 

Dar aceste modele nu sunt doar rezultatul unui marketing bine făcut. Pe lângă asta au traditie și  inovații , Omega fiind una dintre cele mai vechi companii de ceasuri din lume care încă există și azi

La review am Omega Seamaster Professional 300, și da, văd că oamenii de la Omega adoră să își numească ceasurile în așa fel de zici că facem cunoștință cu un  prinț arab sau un macho lover Spaniol cu nume mult prea lung. 

Omega Seamaster 300 Professional ( ref. 210.30.42.20.06.001) este ceea ce putem numi un model de lux, cu preț de pornire undeva în jurul a 6700 de euro pentru varianta cu brățară de metal. Pentru modelul cu brățară de cauciuc mai puteți scădea 2-300 de euro. 

Vorbim bineînțeles de prețul oficial de boutique. 

Design si estetică

Încep prin a spune că, cel puțin pentru mine, este cel mai frumos ceas din categoria Diver de pe piață. Se bate cu nume grele precum Rolex Submariner sau Blancpain Fifty Fathoms  dar cred că Seamaster iese cumva în evidență datorită formei sale.

Omega Seamaster pus pe cutia lui

Carcasă

Cu dimensiunea de 42 de mm a carcasei , pot spune că se poartă destul de bine și nu se simte ca un ceas butucănos, dar dacă te interesează acest model, recomandarea este să îl încerci înainte să-l cumperi. Mai ales că încheietura mea măsoară 17 cm . Deci nu sunt tocmai un reper de luat. 

Materialul folosit este oțel inoxidabil și momentan nu am văzut să aibă zgârieturi (îl am de 2 ani), cel puțin nimic observabil cu ochiul liber. Nu pot spune la fel despre brățară, dar mai multe în secțiunea respectivă.

Finisajele carcasei sunt de fapt un mix, cu părți periate (știu sună rău în română) și părți polisate. Mix-ul acesta îi conferă un aspect robust dar și elegant în același timp.

Supapa de evacuare cu Heliu este deja semnătura modelului Seamaster Professional 300M, îl recunoști de la o poștă iar șansele să îl confunzi cu Rolex sau alt diver sunt minime datorită acestei valve. 

Părerile sunt împărțite, unii apreciază, alții critică din răsputeri. 

Personal îmi place, am încercat să-mi imaginez cum ar arăta fără supapă… pot doar spune că prefer cu.  

Supapa este poziționată în dreptul orelor 10 și probabil că nu am s-o folosesc niciodată, cum probabil nu o să fie folosită de 99% dintre cumpărătorii acestui model de ceas.

Grosimea ceasului este de 13,6 mm –  perfect proporționat din punctul ăsta de vedere, iar lug-to-lug măsoară 49 de mm. Când a fost anunțat modelul acesta în varianta pe care o am, care e și ultima, oamenii s-au panicat  pentru că pe foaie dimensiunile nu sunt pentru toată lumea. 

Dar situația  s-a calmat, îngerii au cântat din nou  când l-au văzut în persoană și l-au probat, pentru că deși are dimensiuni mari, se vede și se simte mai mic decât e. 

Cadran

Că tot suntem la secțiunea deisgn, ador efectiv designul de pe cadran,  care aduce aminte de valurile mării, executate foarte grijuliu cu ajutorul tehnologiei laser. Desigur, era mult mai șmecher dacă spuneam că au fost lucrate manual, dar nu este cazul la Omega Seamaster, și probabil era mult mai scump. 

Chiar și așa, efectul cadranului este spectaculos, mai ales în combinația de culori pe care o am eu, gri-albastru și mai ales când este expus la lumină care parcă se joacă cu designul cadranului. 

Markerele care indica ora sunt aplicate, nu desenate iar marginile lor sunt albastre, pentru a fi în ton cu designul general.

 La orele 12 avem doua insertii dreptunghiulare , la orele 9 și 3 avem un singur dreptunghi, iar celelalte ore sunt reprezentate prin niște cerculete.

La ora 6 avem evident data, care respecta aceeași nota de design, iar fundalul este gri, în timp ce scrisul este albastru. Ai putea crede ca e greu de citit, dar, din fericire nu este deloc așa, contrastul fiind foarte bun iar faptul că indicile de ore sunt ridicate face ca totul să fie ușor și rapid de citit.

 Limbile ceasului completează și ele aspectul , fiind pictate într-un albastru lucios care reflecta lumina într-un mare fel, decupate la mijloc pentru pentru a nu răpi foarte mult din frumusețea cadranului, iar pe margini au inserții de ceea ce Omega numește Super Luminova. 

Și chiar e super, pentru că emite o lumină albastru-deschis pe limba care ne indică ora, iar pe limba care ne indică minutele avem un verde fosforescent.

 De asemenea, pe rama ceasului, care da, se rotește, la orele 12 avem celebrul triunghi îndreptat cu capul în jos care în centru are un cerc verde fosforescent. Din păcate rama rotativă nu are Super Luminova și pe cifre.

Bineînțeles cadranul este acoperit de un geam din Safir care a fost tratat cu o soluție anti reflectivă  care surpriză chiar își face treaba foarte bine. Nici nu se punea problema de altceva, mai ales că alternativa ar fi Plexiglas, și cine vrea așa ceva pe un ceas de câteva mii de euro?  Probabil cei care sunt fani înrăiți Omega Speedmaster.

Nu de puține ori m-am trezit privind cadranul ceasului minute în șir. Iar asta spune totul despre design. 

Spatele Carcasei

Spre deosebire de Rolex Submariner, pentru că acesta este rivalul lui, Omega Seamaster are open case back- ceea ce înseamnă că mecanismul este vizibil prin geamul din cristal safir.

Mecanismul nu este de o frumusețe ieșită din comun, dar arată binișor, plus faptul că îl poți vedea l-aș considera doar un moft. De câte ori să și mă uit la spatele ceasului? 

Dar e acolo,  și dacă ești interesat să vezi mecanismele ceasurilor, acest model îți îndeplinește dorința.

Bezel

Pentru că vorbim de ”bezel” , mie îmi place, dar am văzut destul de mulți oameni care l-au criticat. În special când vine vorba de rotirea acestuia.

 Corect, și mie mi se pare că se mișcă mai greu, iar tăieturile de pe ramă nu oferă o prindere foarte bună, dar compensează când vine vorba de aspectul pe care îl dă ceasului. 

Cifrele de pe bezel sunt pictate în alb pe fundal albastru, iar materialul folosit este ceramica. Sunt destul de mari, astfel sunt ușor de citit. Ceramica și culoarea aleasă  îi oferă un aspect lucios atunci când lumina îl întâlnește, dar nu e nimic foarte țipător. 

Per total aș spune că pentru uzul normal, ora se poate citi foarte ușor și foarte rapid. Iar asta e un plus, mai ales că sunt modele de ceasuri la care efectiv te chinui să citești ora. 

Brățara

Parcă prea am lăudat ceasul până în punctul acesta și mă simt ușurat că am găsit de ce să mă plâng. 

Designul brățării e ok. Nimic care să-ți fure privirea sau să te facă să exclami wow, cum o face Rolex cu brățara Jubilee. Ceasul vine în mai multe variante: Brățară din oțel inoxidabil, Mesh sau Milaneză care este tot din oțel inoxidabil dar cu un design mult mai frumos și, bineînțeles de cauciuc care e ok, dar e cauciuc. 

Brățara din oțel inoxidabil are o chestie mișto, patentată de ei cică, dar găsești pe multe alte brățări de la alți producători, pe numele ei Fold Over clasp, care deschide brățara și mai mult pentru a-l putea pune pe un costum de scafandru cu ușurință. 

Brățara are și  quick adjustment.  Asta înseamnă că poți regla dimensiunea brățării fără să mai fie nevoie să scoți bucată din brățară. Și e perfect mai ales că mâinile se mai umflă sau se micșorează  în functie de anotimp sau de cât de bine te hidratezi. 

Per total e confortabilă, dar o strică un lucru esențial…catarama. Domne, nu îmi place deloc! Mare, greoaie, deranjează la purtat și zici că e magnet pentru zgârieturi.

E frumos incastrat logo-ul Omega, dar cam atât. Prefer oricând catarama de pe Speedmaster modelul mai nou. Discretă, frumoasă și pare că nu deranjează la purtat. 

În rest cum ziceam, se ajustează ușor, brătara e ok-ish, și nu îmi place catarama brățării. Tocmai de aceea, în majoritatea timpului îl port pe o curea de cauciuc. Ceva ieftin, no name. 

Per total, când vine vorba de design, aș zice că este un mix perfect între sportivitate și eleganță. Mi se pare că merge bine atât la costum, dar și într-o ținută casual. Totuși, când vine vorba de versatilitate nu cred că se ridică la nivelul lui Ulysse Nardin Marine Torpilleur .

Durabilitate și Calitate

După cum am menționat deja ceasul este din oțel inoxidabil, iar pe bezel avem ceramică. Cei de la Omega zic că este rezistent la zgârieturi, și așa este într-o oarecare măsură. 

Pe carcasa nu sunt zgârieturi, dar pe brățară da. Probabil pentru că este cea mai expusă la interacțiunea cu alte obiecte, în special suprafețele meselor.

Dar calitatea clar este la ea acasă când vorbim de acest model. Geamul din safir își face treaba exemplar iar tratamentul anti reflexie este foarte bun. Chiar și în condiții de soare puternic nu se vede o reflexie accentuată. Un mare plus aici pentru Seamaster.

Greutatea oficială este de 194 de grame. Eu l-am cântărit si mi-a arătat  186 de grame, dar asta și pentru că eu am scos două bucăți din brățară. Aproximativ acolo e greutatea lui. 

La purtare îndelungată începe să devină deranjant. Mai multe detalii poți vedea în articolul O săptămână cu Omega Seamaster 300M la mână.

Rezistența la apă e la ea acasă! 300 de metri (1000 de picioare), are și valva pentru Heliu. Cu toate astea, omul nu rezistă la asemenea adâncimi fără un costum de protecție adecvat. Dar e bine de știu că în cazul în care te scufunzi, tu mori iar ceasul încă arată ora.

Mecanism și Funcționalitate

Omega Co-Axial Master Chronometer 8800-v-am zis că celor de la Omega le place să dea nume lungi produselor. 

Dar pe cât de lung e numele, pe atât de bun este mecanismul. În primul rând este certificat METAS  ( Institutul Federal de Metrologie din Elveția), în al doilea rând este certificat COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) iar asta ne spune că ceasul are o precizie și o acuratețe ridicată. 

Din păcate momentan  nu am aparat să îl testez, dar am observat o chestie. Dacă îl pun în watch winder, este singurul ceas care își păstrează acuratețea.

 Ulysse Nardin Marine Torpilleur mai este aproape de el. În schimb Longines Spirit ZULU Time sau Bel Canto C1 pierd câteva minute. Cel din urmă chiar se și oprește (update, de fapt era stricat, vezi aici povestea).

Mecanismul 8800 a celor de la Omega este automat, adică la mișcarea mâinii rotorul se învârte iar arcul se tensionează din nou. Nimic ieșit din comun, toate ceasurile automate fac asta, iar unele sunt destul de ieftine. 

Cât despre rezerva, Omega ne spune 55 de ore pentru modelul Seamaster, sincer nu am testat asta dar da, ține mai mult decât alte ceasuri pe care le am. Eu încă aștept ceasuri care să meargă o săptămână nemișcate. 

Mecanismul nu este foarte complicat,  după cum spuneam afișează și data în partea de jos a cadranului, în locul indicelui care ne arată ora 6.

  E poziție relativ nouă, pentru că în trecut pe modelele Seamaster data era în dreptul orei 3.  Personal cred că arată mult mai bine cu noua poziție 

Frecvența la care rulează mecanismul este de 25200 , nu cea mai mare, dar nici cea mai mică. Mai am de menționat totuși că Omega declară pe site că mecanismul rulează peste standardele COSC, adică cu o acuratețe de 0 până la +5 secunde pe zi. 

Adevărul este că, probabil rulează și mai bine de atât. Într-o măsurătoare pe care am făcut-o acum ceva timp, am avut undeva la +3 secunde pe săptămână. 

Despre Mecanism nimic de rău. Dintre toate ceasurile pe care le dețin, clar e locul…ori 1 ori 2. Că nici Ulysse Nardin nu stă rău. 

Confort și Purtabilitate

Cum am zis deja, nu e un ceas ușor de purtat, dar asta doar din cauza cataramei și probabil a greutății. 

Cu toate astea, Designul ergonomic și lug-urile curbate cumva asigură o fixare confortabilă pe încheietură.  Brățara nu este cea mai confortabilă, ceasul se simte mult mai bine pe o curea de cauciuc.  

Dar arată bine, pe brățara de metal clar merge să-l porți și la costum pentru că îi conferă un aer sofisticat.

  Inchizatoarea reglabilă ajută și ea foarte mult, iar în momentele în care simți că încheietura este umflată, poți să mărești diametrul brățării în câteva secunde. 

Aș zice că e un ceas confortabil, dar cu noua brățară de pe Speedmaster sau pe o curea de cauciuc. Desigur, pentru o zi sau două  nu te incomodează foarte tare nici brățara din oțel inoxidabil. 

Funcții și Tehnologie

Certificări peste certificări! Cam de asta ne lovim când vorbim în general desprea ceasurile Omega. După certificările menționate mai sus, COSC și METAS, avem bineînțeles și un titlu de Master Chronometer. Iar Omega îți oferă în pachet cardurile cu toate certificările. 

 Iar asta nu e chiar ușor de obținut. Ceasul trebuie să treacă prin opt probe, și trebuie să le treacă cu brio. Despre probele  respective am vorbit în acest articol. Pe scurt, ceasul rezistă la câmpuri magnetice de pana la 15,000 gauss. 

Bezelul Ceramic are marcaje din Liquidmetal iar asta îi oferă o durabilitate crescută. Și se vede, după 2 ani eu nu văd să existe  diferențe sau urme de purtare. Arată ca în prima zi!  

Iar din nou, Super Luminova mi se pare foarte tare, iar combinația de două culori, albastru cu verde, îi conferă un aspect plăcut. 

Raport Calitate Preț

Vă ziceam că prețul pentru Omega Seamaster 300 M este undeva la 6700 de euro, depinde și de brățară. Dar la banii ăștia ai un ceas nu bun, ci foarte bun.

Omega Seamaster clar se poate compara cu Rolex Submariner, de fapt este singurul competitor serios pentru Submariner. Oferă aceeași durabilitate și precizie dar la bani mai puțini și disponibilitate imediată.

Dacă totuși Omega nu este pe gustul tău, o alternativă care mie personal îmi place mult, și este cam în aceeași zonă de preț (4590 EUR), este Formex Essence Ceramica Dark Matter, un ceas limitat la 100 de bucăți pe an.

Nu intrăm în discuții despre de ce e mai scump Rolexul, dar putem spune că marketing-ul de acolo a funcționat ca un mecanism elvețian. 

Dacă ești pasionat, ai bani și îți dorești un Diver,  clar Omega Seamaster 300M Professional este o alegere bună, chiar daca numele e prea lung! 

Cutie și Prezentare

Aici din nou mă văd nevoit să laud produsul. Dar merită, pentru că Omega în ultimii ani au acordat o atenție mărită când vine vorba de cutie. 

Este din lemn, foarte fină, culoarea îmi place mult și se deschide prin apăsarea unui buton. Butonul acela face diferența, cumva îți dă senzația de premium. 

Dar partea bună nu e butonul. Ci faptul că, în cutie,  în zona unde stă ceasul, Omega au încadrat și o cutiuță de călătorie. O scoți din cutia mare și se închide ca un dulăpior, perfect pentru călătorit. 

Materialele de la interior sunt din piele, sau imitație,de piele, moi la atingere și au culoarea crem deschis . 

În cutie ai și trei carduri, care la fel vin într-un fel de portofel din piele. Un card este pentru garanția internațională (5 ani), un card care atestă că este Master Chronometer pe care ai și niște date de logare pe site-ul  METAS. Iar ultimul card, sincer nu știu pentru  ce este – Scrie Pictograms pe el, ai numărul de referință al ceasului și numele mecanismului. 

Per total, este și se simte ca un ceas premium, iar ambalajul nu dezamăgește deloc. Pentru mine cutia de la Omega este nr.1 în momentul de față și a devenit un punct de referință atunci când vorbim de cutiile în care vin ceasurile. 

În încheiere aș zice că Omega Seamaster Professional 300M este demn de numele lui, pe cât de lung , pe atât de bun! 

De la ambalaj și cutie, până la ceasul pe care îl porți zi de zi (dacă poți) Seamaster 300 M este clar o alegere bună.  Mi-e greu să zic dacă e o alegere mai bună decât un Rolex Submariner,  pe foaie da, mult superior. Dar Rolex  atinge acolo unde omul se simte cel mai bine…în mândrie. 

Am publicat de curând un Ghid Comparativ intitulat Rolex sau Omega , în care am încercat să analizez cele două branduri în speranța că aș vedea un câștigător clar. Concluzia e că ambele sunt bune.

Ai Rolex, ești cineva! Asta nu înseamnă că Omega nu atrage priviri. Mi s-a întâmplat în Barcelona la intrarea într-un club unde era o petrecere privată, un tip beat care stătea la coadă lângă mine a început să mă întrebe de ceas, după care a urlat în gura mare „You are rich, you are rich my man” …deși la petrecerea respectivă Audemars Piguet era standard. 

Așa că, dacă ești în căutarea unui Diver de calitate, acesta este mai mult decât potrivit. 

Mai jos sunt afișate notele mele personale acordate acestui model. Daca ai alta opinie, comentariile sunt deschise, si ne poti spune parerea ta!

SpecificațieDetalii
ModelOmega Seamaster Professional 300M
Cod referință210.30.42.20.06.001
TipCeas automat, Diver
Diametru carcasă42 mm
Grosime carcasă13.6 mm
Lug-to-lug49 mm
Material carcasăOțel inoxidabil
BezelCeramic, unidirecțional, cu marcaje Liquidmetal
CadranGri-albastru, model valuri gravat cu laser
GeamCristal safir cu tratament anti-reflex
Spate carcasăOpen case back (geam safir)
BrățarăOțel inoxidabil cu clasp Fold Over + reglaj rapid
Alternative brățarăMesh/Milaneză din oțel inoxidabil, sau curea de cauciuc
CataramăFold Over cu extensie pentru costum de scafandru
Greutate~194g (186g cu două verigi scoase)
Rezistență la apă300 metri (1000 ft) + supapă pentru heliu
Iluminare (luminova)Super-LumiNova (albastru pentru ore, verde pentru minute)
MecanismOmega Co-Axial Master Chronometer 8800
CertificăriMETAS, COSC, Master Chronometer
Frecvență25.200 bph
Rezervă de putere55 ore
FuncțiiOre, minute, secunde, dată (la ora 6)
CutieCutie premium din lemn + cutie de călătorie + 3 carduri (garantie, METAS, etc)
Preț oficial~6700 € (brățară metalică) / ~6400-6500 € (curea cauciuc)
Note-scale 1 to 5
4.5
Design 5
Brățara 2
Mecanism 5
Calitate 5
Raport Calitate Preț 5
Cutie si Prezentare 5
Pasiunea mea pentru ceasuri a început pe la vârsta de 6 ani, când am văzut pentru prima dată un ceas care mi-a părut magic. Avea 7 melodii, alarmă, cronometru și scotea un bip la fiecare oră. O adevărată tehnologie avansată pentru mine la vremea aceea! Era al fratelui meu, dar nu peste mult timp mi-l dăruia mie. Una dintre melodii era „Oh! Susanna” de Stephen Foster, dar, din păcate, nu mai știu care erau celelalte șase. Dacă ar fi să ghicesc, aș spune că era un Casio, pentru că ei au popularizat ceasurile cu melodii. Totuși, adevărul este că nu-mi amintesc exact. Cu siguranță nu era un Casio, ci probabil o copie chinezească ieftină, dar fascinantă pentru un copil ca mine. Ceasul acela nu mai există în viața mea – la fel ca multe alte ceasuri care s-au pierdut de-a lungul timpului, fără să-mi dau seama când sau cum. Acum, când scriu aceste rânduri, îmi vine în minte o poză din clasa I, în care port un ceas care se vede foarte bine. Totuși, nu cred că era modelul cu melodii de care îmi amintesc. Pe ceasul din poză am lipit două steaguri decupate dintr-un atlas. Pe lângă pasiunea pentru ceasuri, aveam și o fascinație pentru hărți. Ce să-i faci? Pasiuni de copil crescut fără internet – pentru că nu exista! În rest, mi s-a spus mereu că am talent la scris, probabil pentru că nu sunt deloc bun la matematică.
Scrie o recenzie