Orex Compte des Carpates- În orologerie ca în fotbal

Daniel Razvan
8 Min Read

Orex Compte des Carpates este lansat și avem două branduri cu acelașiu nume pe piață. Cu puțin timp în urmă scriam despre lansarea celor de la Or3x a seriei Restart. Nu aveam informații dacă ei sunt continuatorii brandului românesc Orex, sau doar se folosesc de un nume apreciat de pasionații din România. 

Nu am fost laudativ la adresa Or3x, fiind puțin dezamăgit de prețul exorbitant pe care îl cer pentru ceasurile lor, care, pentru mine, sunt niște modele simple. 

Am decis, totuși, în articolul meu, să consider Or3x ca fiind continuatorul, deși nu dețineau drepturile pentru brandul românesc. Între timp, după ce am discutat cu reprezentanții Orex, am aflat că ei dețin brandul care este înregistrat la OSIM și EUIPO.

Timpul a trecut iar acum suntem puși în fața unui alt fapt împlinit. Orex, cel real de data asta, sau cel puțin așa sper, își face debutul pe piață cu un model nou. Deci, ca la fotbal, avem 2 Steaua, 3 Dinamo și vreo 4 Rapid. 

Orex Compte Des Carpates

Din spusele lor, se vrea o colecție premium, fără să fie precizat, totuși prețul pe site. Trei modele sunt lansate în momentul de față, toate arată la fel, dar cu cadrane de culori diferite. 

Prin urmare avem Orex Deluxe C Sânge Burgund, care e un vișiniu deschis, Orex Albastru Infinit care, ați ghicit e albastru și Orex Miezul nopții cu un cadran negru. 

Ceasurile în sine nu arată rău, sunt fabricare din oțel inoxidabil 316L, au un diametru de 41 de mm iar finisajul este polișat/periat. 

Logo-ul brandului a fost și el modificat, pe aceste modele numele apărând ca fiind scris de mână, ceea ce e frumos, dar ce mă deranjează este asocierea cu Vlad Țepeș. Am înțeles, naționaliști, om emblematic din istoria noastră, dar nu orice facem trebuie să se lege de un anumit personaj. 

Cred că dacă Vlad Țepeș nu era inclus în această ecuație, povestea acestor ceasuri era mai simplă și mai demnă de renașterea unui brand românesc. Dar asta este doar părerea mea, poate unii apreciază. 

Dar să dezbrăcăm ceasurile de simboluri istorice și să trecem la ceea ce contează mai mult atunci când vine vorba de ceasuri. 

Mecanism

Din fericire avem un mecanism Elvețian Sellita SW200-1, fără a scrie pe cadran celebrul Swiss Made pentru că nu se îndeplinesc celelalte condiții. 

Mecanismul e bun, îl cunoaștem cu toții, are 28.800 de vibrații pe oră și are o toleranță de +/- 12 secunde pe zi. Rezerva de mers nu este nici ea cea mai grozavă, avem 41 de ore sau minim 31 de ore. 

Mă bucur totuși că este un mecanism fiabil, care și-a dovedit capacitățile în timp. 

Specificații Orex Compte Des Carpates 

Aș începe prin a felicita pe cei de la Orex pentru faptul că rezistența la apă este de 100 metri. Am mai spus de-a lungul timpului că pentru mine toate ceasurile trebuie să aibă minim 100 de metri rezistență, indiferent de model. 

Am specificat deja, ceasul este din oțel 316L, un standard în industrie. Cadranul este acoperit de un cristal safir, care are tratament antireflex pe ambele părți. 

Nu avem altă complicație la ceas, dată inexistentă. Spatele ceasului este și el acoperit de cristal safir, iar pe rotor stă mândru chipul lui Vlad Țepeș.

Cadran și brățară

După cum spuneam, Orex Compte Des Carpates vine în 3 culori: roșu, negru și albastru. Avem indici la orele 3,6 și nouă, în rest orice indice lipsește de pe fața ceasului. Nu avem indici pentru minut sau oră. 

Acolo unde trebuia să fie indicele orei 12, avem steaua în 8 colțuri cu rubin roșu, inspirată de ceea ce avea Vlad Țepeș în frunte .Aceeași stea este prezentă și pe coroana ceasului, un detaliu frumos, care îi conferă un plus de eleganță

 De menționat că indecși sunt aplicați, nu doar desenați pe cadran. Nu se specifică nicăieri, dar e clar că nu are luminescență.

Mă bucur totuși că nu au pus fața lui Țepeș pe cadran. Aia ne mai lipsea. 

Cât despre brățară, este și ea la rândul ei din oțel inoxidabil 316L, din nou cu un finisaj mix, periat și polișat și cu o închidere tip click. 

Părerea mea și Preț

Ca să nu vă fierb foarte mult prețul nu este menționat nicăieri pe site. I-am contactat pe cei de la Orex, iar din informațiile transmise de ei prețul la moment actual pe Chrono24 este de 1759 USD, dar în perioada aceasta, un număr limitat de ceasuri vor avea prețul de până în 1000 de euro. 

Cât despre ceasuri, nu sunt impresionat. Dar, îi felicit pe oameni că încearcă. Vă rog totuși dacă se poate să lăsăm personajele istorice să se odihnească în pace. Nu am nevoie de un ceas cu Vlad Țepeș, Ștefan cel Mare sau Mihai Viteazu. 

Ce îmi doresc este să faceți ceasuri calitative, frumoase pe care să îmi doresc să dau banii fără să mă gândesc de două ori. Îmi place că ați ales culoarea vișinie pentru cadran, este culoarea mea preferată, dar cam asta e tot ce pot spune de bine despre design. 

În schimb, și aici m-ati câștiga total pe mine personal, este dacă ați lansa ceasurile pe care le-am văzut pe site-ul vostru în secțiunea Colecții de arhivă. 

Trei modele sunt absolut superbe, Orex 17 Rubine din anii 80 cu cadran roșu închis spre vișiniu și carcasă rotundă aurie. 

De asemenea, mi-a plăcut și modelul cu cadran negru și bezel octagonal, din nou un model frumos care ar fi superb cu un cadran roșu, sau chiar Orex 19 rubine din anii 80 cu brățară tip mesh. 

Părerea mea este că astea sunt modelele care trebuiau introduse pe piață, cu astea trebuia să începeți iar probabil succesul era mult mai mare. 

Nu știu dacă aceste modele sunt disponibile sau nu, de pe site nu ai nici o șansă să le cumperi și nici nu este afișat prețul.  Oricum par făcute cu AI, dar de data asta AI-ul a reușit să scoată ceva frumos. 

Felicitări pentru relansare și aștept modelele din colecția de arhivă. 

UPDATE– Legat de ceasurile de care am zis că îmi plac foarte mult. Aparent au în vedere să lanseze și acele modele, doar că momentan sunt concentrați pe modelele deja lansate

Mai multe informații pe site-ul lor oficial.

TAGGED:
Pasiunea mea pentru ceasuri a început pe la vârsta de 6 ani, când am văzut pentru prima dată un ceas care mi-a părut magic. Avea 7 melodii, alarmă, cronometru și scotea un bip la fiecare oră. O adevărată tehnologie avansată pentru mine la vremea aceea! Era al fratelui meu, dar nu peste mult timp mi-l dăruia mie. Una dintre melodii era „Oh! Susanna” de Stephen Foster, dar, din păcate, nu mai știu care erau celelalte șase. Dacă ar fi să ghicesc, aș spune că era un Casio, pentru că ei au popularizat ceasurile cu melodii. Totuși, adevărul este că nu-mi amintesc exact. Cu siguranță nu era un Casio, ci probabil o copie chinezească ieftină, dar fascinantă pentru un copil ca mine. Ceasul acela nu mai există în viața mea – la fel ca multe alte ceasuri care s-au pierdut de-a lungul timpului, fără să-mi dau seama când sau cum. Acum, când scriu aceste rânduri, îmi vine în minte o poză din clasa I, în care port un ceas care se vede foarte bine. Totuși, nu cred că era modelul cu melodii de care îmi amintesc. Pe ceasul din poză am lipit două steaguri decupate dintr-un atlas. Pe lângă pasiunea pentru ceasuri, aveam și o fascinație pentru hărți. Ce să-i faci? Pasiuni de copil crescut fără internet – pentru că nu exista! În rest, mi s-a spus mereu că am talent la scris, probabil pentru că nu sunt deloc bun la matematică.
Niciun comentariu